Odpoveď Lucii Nicholsonovej na "fašistu" Sulíka #freemelania #freelucia

Autor: Róbert Andiľ | 29.1.2017 o 22:04 | (upravené 30.1.2017 o 1:54) Karma článku: 1,74 | Prečítané:  1053x

Slniečkársky výkrik do hrozivej tmy, ktorá pomaly, ale isto, padá na nás a zvyšok Európy. Ak už naozaj nastal hororový scenár, tak ten výkrik bude logicky do prázdna: nemý, bez odpovede či povšimnutia.

1/ Paradoxne na tému islamu súhlasím so Sulíkom, dnešní liberáli (ako Havran, alebo aj vy) akosi zabúdate na základné liberálne myšlienky, ak sa jedná o náboženstvo. Akokeby bola sloboda vierovyznania nadradená základným ľudským právam. Ak v Rusku schvália zákon, ktorý umožňuje "láskavé" domáce násilie (pekný oxymorón, nie?), tak sme pohoršení a automaticky to odsuduzjeme. Ak sa však jedná o zaužívané praktiky určitého náboženstva, zatvárame oči, dávame ruky preč, veď je to ich vec, čo nás je do toho. No nás je do toho toľko, že ak chcú žiť v Európe, musia sa riadiť podľa našich zákonov a nie podľa šárie. Fakt nepomáha, ak sa tvárime, že je to tabu a my o tom nemáme právo diskutovať, lebo máme, aj keď sa to možno niektorým radikálom nepáči, môžu Charlie Hebdovať koľko chcú, ale časom pochopia, že myšlienku nemožno zabiť, vybombardovať. Takže: utečencov a moslimov prijímať, pomôcť im zachrániť si životy pred vojnou, ale islam ako taký riešiť a diskutovať o ňom. Samozrejme riešiť aj ostatné náboženstvá, ale islam je dnes nepochybne najnebezpečnejší a reformu potrebuje ako soľ.

2/ Čítali ste vôbec celý ten status, pre ktorý R. Sulík žaloval Havrana? Bolo tam použité slovné spojenie "trapnučký fašista", nie fašista. Určite chápete dôležitosť prídavného mena pre celý významový charakter pomenovania. Je rozdiel, ak niečo nazvem "pravdou", iné, ak to nazvem "vymyslenou pravdou", "nespochybniteľnou pravdou" alebo "neexistujúcou pravdou". Všímajte si, ako sa zakaždým mení výpovedná hodnota slov, čistá mágia ten slovenský jazyk (kapitán by vedel hovoriť). Takže žaloba bola za označenie "trapnučký fašista" a teda v tom zmysle, že je taký neschopný, že ani poriadnym a plnohodnotným fašistom nevie byť. Že skutoční fašisti by sa mu vysmiali a pohŕdali ním, že možno chce byť síce ako oni, ale na to nemá - žalúdok ani hlboké ideologické presvedčenie. Dá sa povedať, že trapnučký (ešte smiešnejšie ako "trápny", zdrobneniny sú úžasná a vzácna vec) fašista je svojou váhou urážky ekvivalentný označeniu populista. A to sa každý asi už dokážeme zhodnúť, že pán Sulík je. Či už zámerne alebo nie, rád prezlieka kabáty, je oportunista, sám priznáva, že už sa necíti ako liberál, s čím vstupoval do politiky, ale skôr taký libertariánsky konzervatívec. Ospravedlňuje si to akousi slovnou hračkou, vrajže sloboda jednotlivca, ale akého? Zdá sa, že len takého, ktorý má právo voliť vo voľbách, ktorých súčasťou je zhodou okolností aj pán Sulík a príhodne sa zabúda na slobodu jednotlivcov iných krajín, iných kontinentov, ktorí mu už nie sú k žiadnemu osohu. Ak by ste nerozumeli, prečo práve prívlastok trapnučký, tak Havran to vo svojom texte veľmi obšírne vysvetlil aj s konkrétnymi príkladmi Haidera a Fortuyna, naozaj vyčerpávajúcim kontextom, len treba aspon prejaviť snahu o čítanie s porozumením, aj keď nám možno autor nie je sympatický. To nie Havran zľahčuje pojem fašista, ale naopak Sulík zľahčuje a dehonestuje utrpenie všetkých tých menšín, po celé storočia milióny utláčaných ľudí s inou farbou pleti, pohlavia, vierovyznania, ak tvrdí, že biely pracujúci muž je ten chudák, ktorý v skutočnoste trpí kvôli nejakému establishmentu (haló, pán Sulík a nie ste vy náhodou politik a jeden z hlavných predstaviteľov už dlhé roky?).

Možno ľudia uverili ubezpečovaniu politikov NSDAP, že Hitler nemá až také vyhrotené názory a je to vlastne milý maliar, čo má rád psíky a nepapá mäso, ale my už sme poučení a nenaletíme na to, popravde nás vaše subjektívne pocity ani nezaujímajú. Len ma prekvapuje, že ste vôbec ochotná niečo takého písomne zverejniť a vystaviť teda svoj krk za niečo, o čom si absolútne nemôžete byť istá, uvedomujete si vôbec, ako by ste sa vy a ďalší takíto prehliadajúci a upokojujúci politici zapísali do histórie, ak by naozaj došlo k prevratu liberálnej demokracie? Či vám to ešte stále pripadá nereálne, ba až absurdné?

Keďže sme Sulíka ešte nenazývali fašistom - ako sa snažíte zavádzať a podsúvať neinformovaným - ale trapnučkým fašistom, tak Kotlebu a členov Benčíkovho zoznamu (mimochodom super názov, to budem používať :P) budeme teda nazývať tým, čím sú - fašistami. Tí su mimochodom produktom celej dnešnej doby a nie len našich politikov, ale aj európskych či svetových politikov, ďalej šokantných médií, kultúrneho povedomia a sociálnych nálad, globalizácie a jej výziev a úskalí, ekonomických kríz, prírodných katastrof (a nie až tak prírodného globálneho otepľovania). Treba sa na túto problematiku pozerať, prepytujem, kontextuálne. Je na každom posúdení, akou mierou k tomu u nás doma prispel svojou rétorikou a postojom R. Sulík, ja ako váš bývalý volič vravím, že za kýbel a ešte trošku.

Neopovažujte sa hádzať vinu na tú hŕstku vzdelanej "smotánky" (mimochodom, hádajte, kto historicky rád degradoval a zosmiešňoval inteligenciu a osvietenstvo?) s chrbtovou kosťou, že sa ako jediní odhodlali ozvať a vytrvalo na túto skutočnosť hnednutia spoločnosti poukazujú - niesiahate im ani po päty. Oni robia špinavú službu spoločnosti a ak by ste mali aspoň trošku rozumu a sebareflexie, odhodili by ste vlastnú hrdosť a politickú agendu a aspoň sa POKÚSILI načúvať múdrejšim, tým najuznávanejším slovenským akademikom histórie, filozofie, politológie a pod. a pokorne by ste im mali poďakovať za odbornú expertízu a premyslené analógie, ktoré vam mimochodom poskytli zadarmo (kedy pán Sulík dal niekomu daňové poradenstvo zdarma?). Arogancie máme od vlády dosť, vy máte na viac, pani Nicholsonová. Nech sa už teraz deje čokoľvek, Havran si svoju psiu povinnosť splnil, boli ste varovaní. Zámer jeho provokatívneho statusu bol myslím jasný, vynútiť a upriamiť pozornosť (spotlight) na R. Sulíka, aby občania odteraz zakaždým zdvihli obočie, ak spraví niečo podozrivé, nie práve s kostolným poriadkom. Takže pre Havrana (bez koaličného potenciálu a polit. ambícií) a všetkých slušných ľudí (nie je nás málo! - to by sa nás populisti nesnažili huckať a apelovať na naše najzákladnejšie pudy a pocity), ktorí ostali na Slovensku, je to win-win situácia.

Sociálne siete sú samostatnou obrovskou témou, ale čo najstručnejšie: ja mám takú teóriu, že toto je ideálny príklad, kedy technológia predbehla dobu a nikto na to nebol pripravený, svet sa na internet neadaptoval dostatočne rýchlo (facebook až teraz začína bojovať proti HOAXom a dezinformáciám). Internet je niečo ako detský autobus, tí najhlučnejši vzadu prekričia celý autobus bežných detí (to k tej poznámke, že je ich veľa - nie, je to len pocitové vnímanie, oni to dobre vedia a preto si zakladajú aj desiatky ďalších účtov). Rovnako ako globalizácia zastihla ľudské mysle nepripravené, ešte stále veľa ľudí nedokáže akceptovať, že svet je prepojený a menší ako kedykoľvek predtým.

3/ V momente, keď SaS opustí Poliačik a ďalší progresívne zmýšľajúci jedinci, sa SaS de facto zmení na SNS s prepracovanejším ekonomickým programom. A namiesto vytúžených vysokých percent, si naopak medzi sebou rozdelia konzervatívnych a libertariánskych voličov. The king is dead, long live the king!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Matovič umožní otvoriť školu, kde chodia jeho dcéry

Školu prevádzkuje firma podnikateľa, ktorý nakupoval pre štát testy.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Gröhling je zrelý na demisiu

V Hirošime otvorili školy dva mesiace po naozajstnej atómovke.


Už ste čítali?